IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Основните щатски индекси започват възходящо сесията*

Технологиите и енергетиката са най-добре представящите се сектори отвъд Океана

18:30 | 15.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Michael Nagle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси започват сесията във вторник с ръст, докато Конгресът продължава преговорите по нов пакет от мерки за стимулиране на икономиката, а ваксините срещу COVID-19 започнаха да се разпространяват в страната, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 82,73 пункта към стойността си и достига равнище от 29 951,41 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,58% до равнище от 3668,86 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва ръст от 0,71% до ниво от 12 528,88 пункта.

Apple тласка Dow към повишение, след като Nikkei съобщи, че компанията ще увеличи производството на iPhone-и с около 30% през първото полугодие на 2021 г. Цената на акциите й нараства с 3,7%. Технологиите и енергетиката са най-силно представящите се сектори в S&P 500, прибавяйки по 1,2% към стойността си.

Конгресмените обявиха поредното си предложение за нов пакет от мерки в подкрепа на икономиката снощи, разделяйки предишно предложение на двете партии на две части.

Новият план предвижда 748 млрд. долара за програми, които са популярни и сред двете партии, включително допълнителни 300 долара на седмица за федерални помощи при безработица и още 300 млрд. долара за нови заеми по програмата Paycheck Protection.

Втори пакет от мерки на стойност 160 млрд. долара ще включва по-спорни области като защита на бизнеса от изпадане в несъстоятелност и финансова помощ за щатските и местните власти.

Освен това председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и финансовият министър Стивън Манучин обсъдиха в понеделник вечерта предложението за стимулите и преговорите за по-широкото финансиране на правителството, съобщи говорителят на Пелоси Дрю Хамил в Twitter. Двамата „обсъдиха неотложността на приключването на работата от комисиите възможно най-скоро“, допълни Хамил.

Поредната стъпка към постигането на сделка се случва в момент, когато инвеститорите и американците преценяват мрачните краткосрочни перспективи и възможността за икономически растеж и възможен край на пандемията през 2021 г.

Първите дози от ваксината на Pfizer и BioNTech бяха раздадени в САЩ в понеделник, но страната също така премина прага от 300 хил. починали от COVID-19, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“. Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио предупреди местните жители, че може да е необходима пълна блокада, за да бъдат защитени болниците в града.

Тази сутрин Агенцията по храните и лекарствата съобщи, че данните за коронавирусната ваксина на Moderna са отговорили на очакванията за извънредна употреба, което е важна стъпка преди пълното одобрение. Ако агенцията даде зелена светлина на ваксината, тя ще е втората одобрена за употреба в САЩ след тази на Pzifer. Книжата на Moderna поевтиняват с 0,6%.

Федералният резерв ще започне двудневната си среща през декември във вторник, а гуверньорът Джером Пауъл се очаква да направи изявление за политиката и да даде пресконференция в сряда.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 0,908% и 1,643%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,14% до ниво от 90,58 пункта. Еврото поскъпва минимално с 0,07% до 1,215 долара, а паундът е нагоре с 0,42% до 1,338 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 0,30% до 103,71 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола намалява, след като по-строгите блокади в Европа и прогнозата за по-бавно възстановяване на търсенето догодина неутрализираха успокоението от разпространението на ваксините.

Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 36 цента до 46,63 долара за барел, а контрактите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 40 цента до 49,89 долара за барел.

Американските фючърси върху златото прибавят 1% към стойността си до 1850,10 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17,10 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още